Festival zdraví | 10.-12.6.2016 | Křtiny

Markéta Nováková

Specializace:
Jóga smíchu – Hasya yoga

Motto:
"Smích nám přináší do života radost, optimismus, nadhled, schopnost lépe zvládat problémy."

 

Jóga smíchu – Hasya yoga

Workshop MIX

Pro naše tělo i mysl je smích velmi zdravý. Malé děti se smějí přirozeně skoro pořád. Avšak my dospělí se smějeme velmi málo a kolikrát skoro vůbec ne. Někdy mi až připadá jako bychom se smíchu bránili. Nejsme snad na to v naší společnosti zvyklí? A přitom každý z nás zažil ten pocit, když se na vás někdo jen lehce nezištně usměje, jak vás to najednou potěší a zvedne náladu. Smích nám přináší do života radost, optimismus, nadhled, schopnost lépe zvládat problémy. V józe smíchu je zásadní, že naše tělo nerozezná rozdíl mezi smíchem přirozeným a vyvolaným. Tělo prostě reaguje stejně, a i když smích hrajeme, vyvolává hormony štěstí.

Účinky smíchu zkoumalo mnoho lidí a bylo vypracováno nespočetně studií. Počátky jógy smíchu sahají do Indie, kde indický lékař Dr. Madan Kataria lety založil před 20 první Klub smíchu na světě. Dlouhou dobu před tím studoval jak smích a humor na člověka působí. On i jeho žena se zabývali také cvičením jógy, a tak přišel s nápadem tyto dvě aktivity propojit. Tak vznikla hasya yoga neboli jóga smíchu.

Hasya yoga kombinuje některé techniky z klasické jógy (např. jógové dýchání – pranajámu) a různé druhy smíchu.

 

Jak seminář probíhá?

Na začátku semináře se obecně seznámíme s jógou smíchu. Řeknu vám, co jóga smíchu obnáší, ve zkratce její historii a současnosné možnosti a zejména se podíváme na její pozitivní účinky v našem životě. Plynule přejdeme k praktickým cvičením a vyzkoušíme si několik druhů smíchu prostřídané dechovým cvičením. V průběhu cvičení je možné udělat pár kratších přestávek, protože intenzivní nepřetržitý smích může být pro naše tělo zpořátku náročný (říká se, že 10 minut pořádného smíchu je jako půl hodiny na veslařském trenažeru). Na závěr si uděláme smíchovou meditaci, kdy na sebe necháme působit účinky z předcházejícíh cvičení.

 

K čemu je jóga smíchu dobrá?

Jóga smíchu působí pozitivně ne celé naše fyzické i duševní tělo. Fyzicky opravdu v těle probíhají reakce, díky kterým se poté cítíme uvolněně, dobře a šťastně. To má za následek i zlepšení nálady a celkové povznešení atmosféry. Smích nás automaticky přivádí do přítomného okamžiku teď a tady. Nemáme při něm čas přemýšlet nad ostatním, a tak získáváme nadhled a odstup od našich problémů. Smích uvolňuje také vnitřní bloky.

 

Pro koho?

Vítání jsou všichni. Smích zatím neprokázal žádné negativní vedlejší účinky. Nicméně pozor by si měli dát lidé trpící akutní infekcí dýchacích cest, anginou pektoris, zeleným zákalem (glaukom), kýlou, epilepsií, lidé mající zlomeninu, vyhřeznutou plotýnku, případně ženy ve vyšším stádiu těhotenství. Uvážení je ale na každém z vás.
Co můžete očekávat po hodině smíchu je, že můžete cítit břišní a obličejové svaly, ale zároveň se budete cítit příjemně uvolněni :)

 

Co s sebou?

Pohodlné oblečení, láhev s pitím

Být zdravý znamená žít v souladu s tím, proč tu jsem.