Festival zdraví | 10.-12.6.2016 | Křtiny

Blanka Dobešová

Specializace:
Ekopohřebnictví

Motto:
"Až umřu, zasaďte na mně jabloň. A pod jakým stromem byste chtěli být pohřbeni Vy?"

 

*Ke kořenům* je ekofunebrácké trio rozvíjející přírodní pohřebnictví v českém prostředí. Před rokem založili první přírodní hřbitov, Les vzpomínek a dnes připravují několik dalších. Ve svých přednáškách a workshopech se věnují nejen přírodnímu pohřebnictví, ale také práci se zármutkem či vytváření osobitějších posledních rozloučení.

Blanka Dobešová zakořenila a dospěla na brněnské Katedře environmentálních studií. O půvabech přírodního pohřebnictví napsala diplomovou práci Až umřu, zasaďte na mně jabloň. Procestovala zahraniční přírodní hřbitovy, dobrovolničila v hospicu a pracovala i v konvenční pohřební firmě. Baví ji citlivá a kreativní práce s pozůstalými, stejně tak si ale rozumí s rýčem či mačetou Fiskars.

Monika Suchánská je doktorandkou antropologie. O přírodním pohřebnictví napsala bakalářskou i diplomovou práci. Prošla kurzem doprovázení umírajícího i poradenství pro pozůstalé. Setkávání s pozůstalými a vytváření smysluplných obřadů ji naplňuje a jedním z jejich snů je, aby každé město mělo svůj přírodní hřbitov. Do práce Ke kořenům vnáší uzemnění i nadšení.

Alžběta studuje sociální práci, utvářelo ji ale také brněnské “enviro” stejně jako nekonečná řada sebezdokonalovacích kursů. Pracuje v dětském klubu na Olšanských hřbitovech. Mluvit s dětmi o smrti, když společně pohřbívají mrtvý hmyz, ji přijde stejně přirozené jako sbírání kaštanů.  V Ke kořenům je garantkou respektujícího přístupu. Miluje život a život miluje ji.

 

KE KOŘENŮM - PŘÍRODNÍ EKOPOHŘEBNICTVÍ

Workshop MIX, Neděle 10:45-12:00

Během přednášky si budeme povídat o tom, jak přírodní pohřebnictví vzniklo, kde má své kořeny a jak se mu daří vzkvétat u nás, v České republice. Mluvit budeme také o důležitosti posledního rozloučení a o tom, jak ho udělat osobnějším a smysluplnějším.Být zdravý znamená žít v souladu s tím, proč tu jsem.